Imprezowa cukinia z chili

Od kilku tygodni nie ma dnia, żebym nie używała  w kuchni cukinii. Ale co tydzień z ogródka rodziców przywożę ok. 10 kilo tego warzywa. Przejeść tego nie zdołam, dlatego od kilku lat robię przetwory z cukinii. Mój pierwszy słoik zawierał właśnie cukinię w chili i to był strzał w dziesiątkę!
Chociaż od tego czasu mój repertuar się nieco powiększył, to nadal jest to ulubiona imprezowa przekąska moich gości a szczególnie mojej przyjaciółki :)
Przepis zmodyfikowany, pochodzi z tego bloga



Do słoików używam przerośniętych  warzyw. Pozbawiam  je gąbczastego środka i wtedy powstaje kształt półksiężyca.  Jak mamy młodsze okazy to możemy po prostu pokroić je w plasterki.

Cukinia w chili, czosnku i pietruszce

2 kg cukinii ( waga po obraniu i wydrążeniu środków)
1-2 łyżeczki chili w proszku
4 łyżki soli
1,5 szklanki octu 10 %
szklanka cukru
główka czosnku
pęczek pietruszki ( lub innych ziół)
2-3 papryczki chili
olej ( po łyżce do każdego słoika)

Półksiężyce z cukinii zasypujemy solą, dodajemy pokrojony czosnek oraz pietruszkę. Zostawiamy na ok. 2 godziny. Ocet, cukier oraz chili podgrzewamy w garnku, do momentu aż cukier się rozpuści.
Gotową zalewę wlewamy do cukinii, mieszamy, zostawiamy na ok. 1 h. Po tym czasie próbujemy czy jest odpowiednio ostre ( moje cukinie są dość pikantne, daję dwie łyżeczki chili). Gotowe wkładamy do słoików, dodajemy po kilka plasterków chili, wlewamy resztę zalewy oraz po łyżce oleju, zakręcamy, uprzednio sprawdzając czy brzegi są odtłuszczone. Jak mamy gotowe słoiki, pasteryzujemy w piekarniku ok 10 minut.

Pasteryzacja w piekarniku

Od dwóch lat stosuję pasteryzacje w piekarniku. Jest łatwy i prosty sposób. Nie potrzeba garnków, wody itd. Puste słoiki należy wyparzyć. Jeżeli mamy sporo słoików proponuję użyć również piekarnika. Puste słoiki wkładamy do zimnego piekarnika, na blachę wyłożoną ściereczką,                   ( WAŻNE! słoiki nie mogą się stykać), nastawiamy temp. do 120 stopni. Jak piekarnik osiągnie wymaganą temperaturę, po 5 min. wyłączamy go, zostawiając słoiki do ostudzenia. Można też użyć mikrofali. Wkładamy słoiki, ustawiamy na maksymalną moc, na minutę.
Zakrętki proponuję po prostu chwilę pogotować.
Ok. Mamy już przygotowane słoiki oraz wsad do nich. Gdy już je napełnimy,wkładamy słoiki  do zimnego piekarnika, wyłożonego ściereczką, tak samo jak przy wyparzaniu, nie mogą się stykać, nastawiamy na temperaturę do 120 stopni, i pasteryzujemy tyle ile potrzebujemy. Po tym czasie wyłączamy piekarnik i zostawiamy słoiki jeszcze na 30 minut. Dodatkowo można po wyciągnięciu słoików z piekarnika odwrócić denkiem do góry, tak dla pewności.



Komentarze

Popularne posty